Komputery mobilne w gabinetach lekarskich są współcześnie dużo bardziej popularne niż ich stacjonarne odpowiedniki. Wynika to przede wszystkim z wygody użytkowania, która pod wieloma względami jest większa w przypadku laptopów. Mobilność i niewielka waga to cechy, ze względu na które najczęściej decydujemy się na kupno notebooka.

Lekarze zwolennicy tradycyjnych pecetów tworzą długą listę ich zalet, na której często jako argument przemawiający na korzyść komputerów stacjonarnych, pojawia się zarzut, że laptopy psują się o wiele częściej niż ich stacjonarne prototypy. Trudno oceniać prawdziwość tego stwierdzenia bez uwzględnienia parametrów poszczególnych modeli. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na komputer w wersji mobilnej czy też stacjonarnej, zawsze musimy się liczyć z ewentualnymi uszkodzeniami poszczególnych części bądź całych podzespołów.

Wbrew pozorom, naprawa laptopów nie jest dziś bardzo kosztowana. Każdy serwis określa swoje stawki przez pryzmat firm konkurencyjnych. Do najczęstszych usterek laptopów zalicza się zanik obrazu, artefakty na ekranie, trudności z włączeniem oraz samoistne wyłączanie się. Sporą grupę stanowią też wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym pęknięte matryce, a także awarie podzespołów, które najczęściej odnoszą się do płyt głównych i dysków twardych.